Premiera płyty MuLaKuŻ – New Jewish Music out of Poland - 2 grudnia 2011!
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, od ponad 20 lat promuje współczesną muzykę żydowską z Polski i świata. Od roku 2009 w festiwalowej klubo-kawiarni Cheder cafe zorganizowaliśmy ponad 20 koncertów współczesnej muzyki żydowskiej z Polski. Wszystko to w ramach projektu MuLaKuŻ – Muzyczne Laboratorium Kultury Żydowskiej.
Ideą laboratorium jest radykalne zerwanie z powszechnym i fałszywym przekonaniem, że muzyka żydowska to jedynie muzyka klezmerska. Laboratorium jest miejscem, gdzie w procesie nieustannego, twórczego fermentu nowe zespoły muzyczne prezentują swoje artystyczne wizje, w których kultura żydowska to coś znacznie więcej, niż tylko i wyłącznie klezmerski skansen. Każdy koncert był wydarzeniem premierowym. Na chederowej scenie pojawili się debiutanci jak i dojrzali artyści polskiej, awangardowej sceny muzycznej.
Na płycie znajdą się utwory kilku najlepszych polskich zespołów, wytyczających nowe szlaki w muzyce żydowskiej:
Daktari, Cukunft, Drom, Sztetl Quartet, Wojtek Mazolewski Bund Band, Gaamera, Mikołaj Trzaska Ircha Quartet, Plazmatikon, Maćko Korba
Wydarzenia towarzyszące wydaniu płyty:
DYSKUSJA - Współczesna muzyka żydowska - Heretycy na Pustyni
30 listopada/ godz. 19.00/ Cheder Café
Janusz Makuch, Raphael Roginski, Jarosław Bester, Miron Zajfert
Prowadzenie: Kornelia Binicewicz
RELEASE PARTY!
2 grudnia/ godz. 20.00/ Cheder Café
SURF ŻYDOWSKI oraz MAZOLEWSKI BUND BAND!
Surf Żydowski, nowy projekt Raphael Rogińskiego – czołowego muzyka awangardowej warszawskiej sceny żydowskiej, to kolejny szalony pomysł muzyków związanych z Chłodną 25, odsłaniający nieznane dotychczas możliwości fuzji muzyczno – kulturowych. Tym razem Raphael Roginski, wraz z Bartłomiejem Tycińskim (gitara), Maciem Morettim (bas) i Olą Rzepką (perkusja) połączą chasydzkie niguny z surferską muzyką z lat 60tych.
Mazolewski Bund Band to żydowski projekt muzyczny Wojciecha Mazolewskiego, frontmana zespołu Pink Freud. Inspirowane pieśniami Bundu i pieśniami powstańczymi warszawskiego getta jazzowe improwizacje mają zaskakującą siłę przekazu. Jest w nich tragizm, żal, bunt, odwaga i nieprzejednana chęć natychmiastowej rewolucji. Ale jest i wyciszenie, chwila refleksji, jakby cisza przed walką. Muzycy zaprezentowali projekt Bund Band podczas 20. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie w ramach projektu MuLaKuŻ.
Bilety: 20 zł
Do biletu płyta MuLaKuŻ gratis!
Płyta powstała dzięki współpracy z festiwalem Nowa Muzyka Żydowska i wydawnictwem Multikulti.
Partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.
Płyta jest wydawnictwem promocyjnym. Nie na sprzedaż.